Ikona menu
Vozítko Curiosity ulovilo na Marsu vzácného Pokémona

Vozítko Curiosity ulovilo na Marsu vzácného Pokémona

Hra Pokémon Go stojí za velkým úspěchem NASA ⚫ Nález vody na planetě je na spadnutí
10.9.2016 v 15:22Jan Salajka
Vesmír
10.9.2016 v 15:22 | Jan Salajka

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) na tiskové konferenci ve Washingtonu potvrdil, že se na planetě Mars vyskytuje voda v tekutém skupenství. Alespoň to naznačuje událost z nočních hodin.

Když si noční služba obsluhy vozítka Curiosity krátila čas hrou Pokémon Go, po chvíli hraní objevila vzácného Pokémona Gyrados. Výskyt Pokémonů na Marsu sice účastníci mise hlásili již dříve, tento nález je ale výjimečný. „Jedná se o vodního Pokémona a takoví se vyskytují pouze v blízkosti vodních toků. Máme silnou indícii, že se na planetě nachází voda v tekutém skupenství,“ oznámil George Mackenzie, velitel noční směny odpovědný za obsluhu vozítka.

Hra Pokémon Go je na vozítku Curiosity nainstalována od středy. Gyrados (na snímku) patří do skupiny tzv. vodních Pokémonů, setkat se s ním lze tedy jen tam, kde se vyskytuje voda.

„Nálezu jsme nejprve nevěnovali žádnou zvláštní pozornost, během noci jsme již nalezli desítky Pokémonů a tento byl jen jedním z nich,“ tvrdí Mackenzie. „Ale když jsme si pak o Gyradosovi vyhledali informace na internetu, nemohli jsme uvěřit vlastním očím a okamžitě jsme informovali vedení NASA,“ dodává.

NASA měla o vodě na Marsu různé indície již z předchozích let, nikdy ale nebyla objevu tak blízko jako nyní. Vozítko nyní po krůčkcích krouží okolo místa nálezu a výzkumníci sledují živé záběry na velkoplošné obrazovce. Přelomový objev je v očekávání každý okamžik, napjetí v řídícím středisku by se dalo krájet. „Všichni jsme napjatí, jak hledání dopadne. Může to být malý krůček pro nás, ale velký pro lidstvo,“ uzavírá Mackanzie.

Řídící středisko mise Curiosity jen těsně po nálezu Pokémona.
Kategorie: