Ikona menu
Velká Británie se odtrhla od Evropy

Velká Británie se odtrhla od Evropy

Britové se vyslovili proti setrvání v EU ⚫ Ostrovní stát na to okamžitě reagoval
24.6.2016 v 17:52Jan Salajka
Politika
24.6.2016 v 17:52 | Jan Salajka

Britské „NE“ Evropské unii vyvolala téměř okamžitou reakci s globálním dopadem. Velká Británie se podle aktuálních satelitních snímků vzdálila od Evropy na největší vzdálenost od roku 1973, kdy vstupovala do EU. Podle politologů by návrat zpět mohl být velmi problematický.

Na sociálních sítích se objevila tato fotografie Brita žijícího v Severním Irsku. Jde o kus kanadské pevniny, vyšlo najevoPo sečtení hlasů v osudovém referendu tisíce lidí ve Velké Británii hlásily podivný kus pevniny nově viditelný západním směrem od země. Další obyvatelé žijící v pohraničí si všimli zmizení Irska. Záhadu vysvětlily až satelitní snímky NASA.

Pevnina viditelná ze západu země je St. John's, kanadské město se 100 000 obyvateli. Absence Irska byla také vysvětlena. Ve skutečnosti nezmizelo, ale zůstalo ve svém původním postavení.

Britský výsledek by mohl vyvolat snahy o opuštění Evropské unie v dalších státech. Na západě EU se totiž uvolnil prostor dávající možnost pro odtržení zemím, které budou nově tvořit evropské sedmadvacítce západní hranici.

PŘEHLEDNĚ: Pouze Irsko a Portugalsko mohlo vystoupit z Evropské unie i bez Velké Británie. Nicméně britské „NE“ umožňuje nyní nově opustit EU Francii, Belgii, Nizozemsku a Dánsku, kterým to dosud neumožňovalo geografické postavení. Česká republika by mohla EU opustit zřejmě až po vystoupení těchto států a Německa.

Opětovné přiblížení k Evropě se v případě Velké Británie jeví jako nezvratné. Současnou změnu by mohlo zvrátit opakování referenda. V takovém případě by ale Britové museli hlasovat pro zůstání v EU, což je velmi nepravděpodobné.

Kategorie: