Ikona menu
Tři pětiny českých školáků nemají peníze na drogy

Tři pětiny českých školáků nemají peníze na drogy

Podle OECD je situace alarmující | Pomoc zajišťuje projekt Drogy do škol
3.7.2017 v 8:55Jan Salajka
Zdraví
3.7.2017 v 8:55 | Jan Salajka

Podle průzkumu OECD si přibližně 60 % českých školáků nemůže dovolit drogy v každodenním jídelníčku. Psychotropní látky jsou přitom nedílnou součástí moderního životního stylu a plní esenciální úlohu v řádném rozvoji dítěte. Rodiče však na vyvážený drogový jídelníček často zapomínají a školy argumentují, že na zřízení např. školních varen pervitinu nemají dostatek peněz. Pomoc dětem tak zatím nabízí iniciativa Drogy do škol.

Školní varna pervitinu na základní škole v Aši, kterou škola pořídila z evropských fondů. Takový obrázek je však zatím spíše výjimkou - může za to podfinancované školství. Děti si však varnu pochvalují a rodiče jsou rádi, že svým ratolestem nemusí vařit doma.

Některým dětem se dostávají drogy každý den. O jejich přísun se starají rodiče. „Něco pěstujeme na zahrádce a před měsícem jsme zakoupili i mobilní varnu,“ popisuje své zkušenosti paní Mahulena Květoslavová, matka dvou osmiletých dětí. Domácí výrobu pervitinu podle ní zvládne opravdu každý. Proč ostatní rodiče na vyvážený drogový jídelníček pro svoje děti nedbají, tak příliš nechápe. „Přípravě věnuji jen asi dvacet minut denně a děti si náš domácí pervitin velmi pochvalují,“ těší ji.

Takové štěstí má však jen velmi malé množství českých školáků. Ti ostatní, pokud chtějí držet krok se zdravým životním stylem, jsou odkázáni na jiné zdroje. Často jim přitom rodiče nejenže nezajišťují podmínky pro domácí výrobu drog, ale ani jim neposkytují kapesné, aby si je mohli zakoupit například od spolužáků, kteří potřebným vybavením disponují. Tím se podle právníků pouštějí na tenký led a soud pak může rodičům za ohrožování mravní výchovy mládeže uložit až dvouletý trest odnětí svobody.

Ani pokud děti mají od rodičů dostatek peněz na to, aby absentující domácí produkci mohly kompenzovat nákupem drog na volném trhu, nemusí mít vyhráno. Dostupnost drog na českých školách je totiž tristní. Školy si dlouhodobě stěžují, že na to, aby pro žáky mohly zřídit například varnu pervitinu, nemají v rozpočtu dostatek peněz. Drogy se tak k dětem mnohdy nedostávají ani v rámci školních obědů. Možnosti škol jsou totiž značně redukovány omezeným rozpočtem na jeden oběd, do nějž se dávka pervitinu či kokainu často nevejde.

Školy sice cenové limity často obcházejí tím, že drogy nabízí ve školním bufetu, kde je mohou žákům prodávat za tržní ceny, odborníci však před tímto varují a bijí na poplach. Psychotropní látky prodávané ve školních bufetech totiž zpravidla pocházejí z průmyslové velkoprodukce, a jejich výživové hodnoty se tak nemohou v žádném případě rovnat drogám pocházejících ze zahrádky nebo z domácí varny.

Pracovníci projektu Drogy do škol na základní škole v Olomouci připravují distribuci pervitinu mezi žáky. Situaci se však daří postupně zlepšovat. „Díky grantu, který nám poskytla EU z fondu mezinárodní drogové solidarity, jsme v minulém roce přerozdělili do základních a středních škol v ČR celkem 46 tun kokainu a 12 tun pervitinu,“ pochvaluje si zakladatelka projektu Drogy do škol Martina Kratochvílová.

Děti z nejslabších sociálních vrstev se díky projektu daří lépe socializovat. V minulosti totiž musely často čelit posměškům od svých spolužáků, dnes se však smějí s nimi.

Cílem programu Drogy do škol je změnit stravovací návyky Čechů už od útlého věku. V současnosti trpí nedostatkem drog asi 500 000 tisíc tuzemských dětí, více než 176 000 z nich nemá přístup ke drogám vůbec. Pro děti bez vidiny zlepšení situace je naše pomoc mnohdy jediným pravidelným přísunem psychotropních látek v rámci jídelníčku.

Martina Kratochvílová, zakladatelka projektu Drogy do škol

Vedle humanitárních organizací zvažuje zapojení i vláda. Díky státní podpoře by se tak již příští rok mohlo do škol dostat až 1 176 tun drog různých druhů. Podle dostupných dokumentů plánuje vláda dotovat např. 100 gramů kokainu částkou až 86 000 Kč, stejnou hmotnost pervitinu pak částkou 84 000 Kč.

Podle ministra školství je rozdíl, když si zákazník koupí kilogram pervitinu jednotlivě od dealera, oproti tomu, když musí distributor pravidelně po celý školní rok dodávat narkotika do škol. Stát by tímto postupem mohl dosáhnout na nižší ceny, než za které se drogy obchodují na volném trhu. Díky centrálnímu kontraktu by se tak drogy staly cenově dostupnější a se státní podporou by si je řada rodičů mohla dovolit pravidelně kupovat svým ratolestem.

Kategorie:
Štítky: