Ikona menu
Staří lidé umírají až desetkrát častěji než zbytek populace, zjistili vědci

Staří lidé umírají až desetkrát častěji než zbytek populace, zjistili vědci

20.12.2015 v 7:55Jan Salajka
Zahraniční
20.12.2015 v 7:55 | Jan Salajka

Nová studie amerických vědců prokázala až desetkrát vyšší úmrtnost starých lidí ve srovnání s mladými. Zatímco pravděpodobnost úmrtí dnešních náctiletých je v příštích 50 letech poměrně nízká, současní šedesátníci tak světlé vyhlídky nemají. Podle studie je úmrtnost v této věkové kategorii stoprocentní. Vědci doporučují rizikového věku vůbec nedosáhnout.

Vědci v roce 1975 zařadili do výzkumu dvě skupiny po 5 000 účastnících. První skupinu představovali lidé staří 15 let, do druhé byli zahrnuti tehdejší 65letí. Selekce probíhala tak, aby zdravotní stav participantů co nejvíce reflektoval rozložení americké populace. Za každým účastníkem poté denně docházel pracovník a ověřoval životní funkce jedince. Zatímco do konce pokusu v listopadu 2015 zemřelo pouze 8,89 % účastníků z mladší kategorie, nevratné změny v organismu znemožňující obnovení životních funkcí postihly celých 100 % účastníků ve starší kategorii. Proč se tak děje, dosud není známo.

Ačkoli v závěrečné fázi experimentu již byla většina lidí z kategorie šedesátiletých po smrti, vědci nechtěli činit předčasné závěry a trpělivě čekali na smrt posledního účastníka. Stalo se tak 18. listopadu, když ve věku nedožitých 105 let zemřela Sophie Adamsová z Utahu. Úmrtí poslední účastnice sledovali vědci v přímém přenosu na velkoplošné obrazovce v řídícím středisku ve Washingtonu. S posledním výdechem účastnice propukla radost vědců ze zdárně zakončeného výzkumu a začala příprava reportu, který má nyní veřejnost k dispozici.

Společná fotografie všech vědců. V pozadí již zesnulá Sophie Adamsová, která se jako jediná ze starší skupiny dožila konce výzkumu.

Nacistický experiment, tvrdí neziskové organizace

Organizace pro lidská práva přirovnávají experiment vědců k holokaustu nacistů za druhé světové války a žádají potrestání těch, kdo se na výzkumu podíleli. „Výsledkem studie je smrt 5 903 naprosto nevinných lidí, pachatelé přitom pobíhají na svobodě a ani nejsou stíhaní. Takhle si představujeme právní stát?“ podivoval se Kenneth Roth, výkonný ředitel organizace Human Watch Rights. „Máme 21. století a na území USA dochází k genocidě obyvatelstva. To je skandální,“ dodal jeden z členů organizace.

Češi atakují obchody, zasedal krizový štáb vlády

Vánoční nákupy sice vrcholí, tentokrát však vánoční dárky nebyly hlavním cilem zákazníků. Zpráva vědců zahýbala s chováním českých spotřebitelů. Lidé vzali útokem kosmetické přípravky na omlazování těla, ty jsou nyní na mnoha místech vyprodané. Řada důchodců se pro ně vydala do zahraničí. Podle vědců je však nejlepší prevencí rizikového věku vůbec nedosáhnout. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček uvedl, že staří lidé zbytečně hazardují se svými životy a v krajním případě mohou zemřít.

Ústřední krizový štáb svolaný vládou jednomyslně rozhodl o distribuci informačních letáčků, které budou veřejnost varovat před riziky nezodpovědného stárnutí. Vláda také projedná možnost legislativních změn, ve hře je tak například zavedení věkových stropů, čímž by stárnutí obyvatel kulminovalo.

Sázkové kanceláře po celé republice v ranních hodinách praskaly ve švech. Zejména mladší lidé se snažili situace využít a sázeli na vypsání mimořádných prezidentských voleb. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček však úmrtí hlavy státu v dohledné době odmítá a ubezpečil veřejnost, že prezident je ve skvělé zdravotní kondici a již ladí formu na kandidaturu v prezidentských volbách v roce 2018.

Kategorie:
Štítky: