Ikona menu
Potravinářská inspekce stahuje nebezpečné uzeniny, obsahovaly maso

Potravinářská inspekce stahuje nebezpečné uzeniny, obsahovaly maso

Maso v ČR nechceme, bouří se Češi ⚫ Masivní protesty potlačovala policie
16.5.2016 v 13:40Jan Salajka
Ekonomika
16.5.2016 v 13:40 | Jan Salajka

Potravinářská inspekce opět kontrolovala kvalitu potravin prodávaných v českých obchodních řetězcích a odhalila závažné pochybení u jednoho výrobce uzenin. Z odebraných vzorků klobás a sálamů nezávislé rozbory potvrdily stopové množství masa, které však může při nadmérně konzumaci způsobit zdravotní komplikace. Vzorky dalších kontrolovaných výrobků žádné maso neobsahovaly a inspekce je tak ponechala v prodeji.

Inspektoři odeslali vzorky ke kontrole německým kolegům, ve většině případů se výsledky v druhé nezávislé laboratoři potvrdí. Inspekce proto vyzývá lidi, kteří mají výrobky doma, aby je nejedli, neboť mohou představovat riziko pro lidské zdraví.

Jedná se o salámy a párky společnosti Kostelecké uzeniny podnikatele Andreje Babiše. Ten se však ke vlastnictví firmy poté, co se o situaci dozvěděl, nehlásil. „Kostelecké uzeniny nejsou moje, je to nějaký firmy z holdingu,“ odpověděl v rozhovoru na Čapím hnízdě, kde trávil víkend.

Kostelecké uzeniny nejsou moje, je to nějaký firmy z holdingu

Andrej Babiš, majitel Kosteleckých uzenin

Kostelecké uzeniny se dlouhodobě profilují jako výrobce vegetariánských uzenin, podobné excesy tak mohou firmu výrazně poškodit. „Maso nepoužíváme již od roku 2004. Zákazníci si ho ve výrobcích nepřejí a my jim vycházíme vstříc,“ říká Hana Reitermannová, produktová manažerka. Český trh je podle ní zcela specifický a priority zákazníků jiné než například v Německu.

K iniciativě maso v České republice nechceme se za jediný den přidalo přes 50 000 lidí. Masivní protesty v Praze potlačovala policie.

V centru Prahy se v reakci na zjištění potravinářské inspekce sešlo na deset tisíc lidí, aby vyjádřili podporu inspektorům a nesouhlas s přidáváním masa do uzenin. Shromáždění nakonec potlačila policie, neboť docházelo k opakovaným střetům s kolemjdoucími. Na Facebooku se přidalo přes 55 000 lidí k iniciativě Maso v České republice nechceme, která požaduje zpřísnění výrobních procesů tak, aby se maso ve výrobcích nemohlo vyskytnout.

Přítomnost masa v uzeninách není jediným excesem českých prodejců z poslední doby. Již minulý měsíc inspekce zjistila a následně stáhla z prodeje například pomerančové džusy s podezřením na obsah pomerančů nebo pivo obsahující nebezpečný chmel. Podle inspekce případů šizení výrobků přibývá a je tak pravděpodobné, že kontroly během léta zesílí.