Ikona menu
O svátcích by mohly zavřít i nemocnice, navrhuje poslanec

O svátcích by mohly zavřít i nemocnice, navrhuje poslanec

2.3.2016 v 15:28Jan Salajka
Politika
2.3.2016 v 15:28 | Jan Salajka

Senátní návrh zákona, který počítá s omezením prodejní doby v maloobchodě a velkoobchodě v době státních svátků, by mohl být rozšířen o další subjekty. Jiří Mihola ve druhém čtení zákona předložil pozměňovací návrh, podle nějž by volno dostali i pracovníci ve zdravotnictví, letovém provozu nebo energetice.

Návrh Miholy si klade za cíl dát právo trávit svátky s rodinou i všem ostatním zaměstnancům, původní znění zákona, které počítá pouze s uzavřením obchodů, má být podle něj diskriminující pro pracovníky v jiných odvětvích. „Lékaři, policisté, hasiči i další mají stejné právo trávit svátky s rodinou jako všichni ostatní,“ uvádí.

Během státních svátků by tak nově zůstaly zcela uzavřené nemocnice, pacienti by podle Miholy byli v předstihu odborně instruováni a posláni do domácího léčení. Nové akutní případy by nemocnice řešily přednostně následující den po svátcích. Uzavřeno by zůstalo i řízení letového provozu, letecká doprava zahraničních aerolinek, jež tvoří většinu přepravních výkonů, by však omezována nebyla z důvodu ekonomických ztrát.

„Věřím, že piloti jsou zkušení a situaci zvládnou. Když řídíte auto, také vás nikdo nediriguje,“ zdůvodňuje poslanec.

Opatření by ale zřejmě vedlo k přerušení dodávek elektrického proudu, to by mělo podpořit kontakt s rodinou nerušený moderními technologiemi.

Příznivci zákona argumentují právem zaměstnanců na odpočinek i snížením majetkové kriminality. „Když budou obchody zavřené, lidé zboží neukradnou,“ vysvětluje ekonom Tomáš Sedláček. Odpůrci však tvrdí, že zboží se ukradne stejně, pouze jindy.

Poslanci ve druhém čtení podali celkem pět pozměňovacích návrhů. Jeden z nich počítá i s možností úplného zákazu vycházení v době státních svátků, což by řešilo problém s volnem pro policisty, a tím potenciálně vyšší kriminalitou. Závěrečné čtení je zařazeno na bod 42. schůze poslanecké sněmovny.

Kategorie:
Štítky: