Ikona menu
MS v hokeji opět vyhrál vítězný tým. Odborníci jsou zaskočeni

MS v hokeji opět vyhrál vítězný tým. Odborníci jsou zaskočeni

Ani historicky osmdesáté MS nepřerušilo zavedenou praxi ⚫ Kanada přehrála Finsko a odváží si zlaté medaile
23.5.2016 v 15:31Jan Salajka
Sport
23.5.2016 v 15:31 | Jan Salajka

Důkladný rozbor všech osmdesáti MS v ledním hokeji odhalil dosud neznámou skutečnost, že ve všech případech titul mistra světa získal celek, který vyhrál finálovou skupinu nebo v dnešním systému finálové utkání. Informace zaskočila odborníky z celého světa.

V nedělním finále mistrovství světa zvítězila Kanada nad Finskem 2:0. Na oznámení, který z týmů si z hokejového mistrovství odveze zlatý pohár, poté fanoušci v hale čekali ještě dalších 10 minut. A spolu s nimi i miliony diváků u televizních obrazovek. Atmosféra byla napjatá, ani komentátoři České televize se nedokázali shodnout. A pak to přišlo. Mistrem světa pro rok 2016 se stává tým Kanady, oznámil ruský hlasatel. Překvapení se tedy nekonalo, v souladu s historickými daty zlato získal vítěz.

Kanadští hokejisté vyhráli finále MS (vlevo), o pár minut později hokejisté ve stejných dresech převzali pohár pro mistry světa. Na hráče v bílých dresech se nedostalo.

„Je to velice nepravděpodobné, bilance by měla být zhruba padesátiprocentní,“ reaguje na zjištění redakce Antonín Novák, oslovený odborník ČSÚ. Podle něj ale nejde o jedinou nesrovnalost. „Některé týmy získávají zlato častěji než jiné, tato skutečnost přitom výrazně překračuje meze statistické chyby,“ reaguje na předložený dokument s umístěním jednotlivých zemí na všech turnajích.

IIHF o kauze zatím mlčí. Jde přitom o událost, která může významným způsobem ohrozit důvěryhodnost každoročně konaného turnaje, ale i organizace jako takové.

Ačkoli zisk nejcennější trofeje byl zatím nakloněn výhradně vítězným celkům, jasnou bilanci může zvrátit již za rok MS ve Francii a v Německu.