Ikona menu
Hacker napadl registr vozidel, lidé přišli o svá auta

Hacker napadl registr vozidel, lidé přišli o svá auta

Po útočníkovi pátrá policie ⚫ Doprava celý den kolabovala
4.2.2016 v 8:22Jan Salajka
Kriminalita
4.2.2016 v 8:22 | Jan Salajka

Obrovský zmar a beznaděj obletěl Českou republiku ve čtvrtek ráno. Systém registru vozidel totiž napadl neznámý útočník, který převedl statisíce aut na svou osobu. Lidé se nemohli dostat do zaměstnání, některé školy vyhlásily ředitelské volno. Ministerstvo dopravy apeluje, aby si všichni před odjezdem ze svých domovů nejprve zkontrolovali vlastnictví vozidla, a doporučuje využívat vlaky, tramvaje nebo metro, které registru nepodléhají.

Policista oznamuje řidiči, že řídí kradené vozidlo, a seznamuje jej s aktualizovanými daty z registru.

Policie jen od rána odhalila stovky případů odcizených aut, která užívali jejich původní vlastníci neinformovaní o převodu. „V současné době se nám daří odhalit přibližně jedno kradené vozidlo každou minutu,“ říká tiskový mluvčí pražského ředitelství Jan Daněk.

Změny v systému zjistila obsluha před začátkem směny v 7 hodin ráno. „Útok probíhal v noci, mimo pracovní dobu zaměstnanců. Bylo tak prakticky nemožné zasáhnout,“ uvedl mluvčí Ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Úředníci si od rána začali všímat nesrovnalostí v systému. „Dokončovala jsem převod vozidla podaný včera. Údaje z tiskopisů ale nesouhlasily s údaji v databázi,“ uvedla pracovnice, jejíž jméno redakce zná. Vozidlo totiž po útoku změnilo vlastníka a nový majitel sídlí na Kajmanských ostrovech. „Nemohla jsem převod dokončit, požadavek byl neoprávněný. S převodem musí vždy souhlasit současný vlastník vozidla a to se nestalo,“ pokračuje.

V podobné situaci se pravděpodobně nachází statisíce dalších vozidel. Šance, že je lidé dostanou zpět, je přitom podle právníků mizivá. Zákon totiž na takovou situaci nepamatuje. „Jedinou možností je skutečně pokusit se dohodnout s novým vlastníkem vozidla a to od něj odkoupit. Dokazování by bylo složité,“ potvrzuje JUDr. Ondřej Skočdopole a varuje: „Kdo by nerespektoval změnu vlastníka vozidla a toto nadále užíval, dopouští se trestného činu neoprávněného užívání cizí věci.“

Během noci jsme skutečně v systému zaznamenali mírně neobvyklé aktivity, veškeré funkcionality registru se však díky pohotovým pracovníkům podařilo zachovat.

Dan Ťok, ministr dopravy

Klíčky zašlete novému majiteli, radí Ministerstvo

Úředníci Ministerstva dopravy, které má systém ve správě, od rána vyřídili již stovky telefonických dotazů na vlastnictví vozidla. Jen zlomek řidičů si přitom vyslechl dobrou zprávu a mohl vyrazit do ulic, ostatní řidiči se museli spolehnout na MHD, případně zůstali doma. Ministerstvo jim zároveň doporučuje, aby klíče od vozidla společně s jeho koordináty odevzdali novému majiteli. „Snažíme se lidem vyjít vstříc a každý, kdo vznese dotaz, se dozví i adresu nového majitele vozu,“ říká Neřold.

Jan Novák přišel o vůz značky Škoda, který zakoupil z rodinných úspor.

„Ráno na internetu jsem se o celé situaci dozvěděl a zavolal na Ministerstvo. Tam mi sdělili, že na mé jméno již neevidují žádné vozidlo a mám se dohodnout s novým vlastníkem. Zpětný převod vozu se prý odvíjí od vzájemné dohody a není v kompetenci provozovatele systému. Pak už mi jen nadiktovali jakousi adresu na Kajmanských ostrovech a úřednice zavěsila,“ podělil se o svou zkušenost Jan Novák z Teplicka.

A právě občan Kajmanských ostrovů figuruje pravděpodobně u všech převedených vozidel, jeho jméno však Ministerstvo odmítá sdělit s poukazem na ochranu osobních údajů. Tato informace je ale nezbytná pro případný soudní spor. Protože při útoku došlo zároveň k úniku informací z registru, pomoci by paradoxně mohl zákon posilující zabezpečení systému. „Do budoucna uvažujeme o zpřístupnění celého registru veřejnosti, k dalším neoprávněným únikům dat by tak již nemělo docházet,“ říká Neřold. Nový zákon ale nejprve musí projednat vláda, do té doby zůstane jméno útočníka pravděpodobně neznámé.

Kategorie:
Štítky: