Ikona menu
Fotbalové soutěže bez branek, rozhodl Ústavní soud

Fotbalové soutěže bez branek, rozhodl Ústavní soud

11.1.2016 v 5:31Jan Salajka
Sport
11.1.2016 v 5:31 | Jan Salajka

Ústavní soud vyhověl stížnosti hráče třetiligové Třebíče a nařídil Fotbalové asociaci zrušení pravidla o dosažení branky. Soudy nižších instancí podle senátu zásadním způsobem pochybily v posuzování kauzy. Pravidlo nejenže nerespektuje elementární lidská práva a svobody, ale také za určitých okolností může způsobit náhlé zhoršení psychického stavu hráčů. Po téměř pěti letech je tak ostře sledovaný spor u konce, nález však může vyústit v žaloby i v jiných sportech, kde jsou pravidla založena na obdobných mechanismech.

„Ústavní soud chápe roli pravidla o dosažení branky jako klíčovou při rozhodování zápasů, jeho současné znění však považuje za nešťastné. Je nezbytné, aby každý předpis respektoval zásady rovného přístupu. A současné pravidlo podle znaleckých posudků, které si soud nechal vypracovat, prokázalo upřednostňování hráčů specifických schopností,“ stojí ve zdůvodnění rozhodnutí.

Na dosažení branky má mimo schopnosti hráče vliv například také jeho post na hřišti. „Hráč na pozici útočníka tak může skórovat častěji než například brankář,“ odhalil trenér české reprezentace Pavel Vrba. Právě tento princip soudu vadil.

Typické rozmístění hráčů na fotbalovém hřišti. Jednoduchým měřením si lze ověřit, že ne všichni hráči mají stejné podmínky při střelbě na branku. Zatímco útočník ze svého výchozího postavení střílí ze vzdálenosti okolo 25 metrů, obránce musí mířit ze vzdálenosti bezmála 80 metrů.

Senát se v rozhodnutí opřel o 1. článek Listiny základních práv a svobod, podle kterého si jsou lidé rovní v důstojnosti i v právech. Právě neschopnost FAČR zajistit rovný přístup k dosahování branek vedla Ústavní soud k vydání nálezu. Přitom rovnost je jedním ze základních principů českého právního řádu.

Lidé jsou svobodní a rovní v důstojnosti i v právech. Základní práva a svobody jsou nezadatelné, nezcizitelné, nepromlčitelné a nezrušitelné.

Listina základních práv a svobod

V sídle FAČR bylo po vynesení rozhodnutí rušno. Svaz hledal nejvhodnější řešení, aby vyhověl soudu a zároveň co nejméně zasahoval do již rozehrané sezony. Nakonec nařídil klubům instalaci dočasných technických bariér, které zabrání nedovolenému pohybu míče. Změna pravidel je totiž podle interních směrnic možná až po sezoně.

Takto se s nálezem soudu vypořádali v prvoligové Příbrami. Podobné bariéry vzniknou do začátku jarní části i na ostatních stadionech. „Technickými bariérami svaz vyhoví požadavku na rovný přístup ke skórování a zároveň si hra zachová původní rysy. Hráči i nadále budou moci střílet na branku,“ odmítl mluvčí FAČR Jaroslav Kolář kritiku, že fotbal přijde o jeden ze základních kamenů.

Nové znění pravidel bude svazový výbor řešit až po skončení sezony. Už teď je ale jasné, že fotbal v současné podobě je minulostí. A na řadě mohou být i další sporty. Rozhodnutí Ústavního soudu se může stát precedentem, varují právníci. Podle námi osloveného odborníka z FTVS Univerzity Karlovy se totiž zařízení určená ke skórování používají například také v ledním hokeji, florbale nebo futsalu.

Kategorie:
Štítky: