Ikona menu
Doprava na Krymu kolabuje

Doprava na Krymu kolabuje

Hlavní turistická sezona na poloostrově začíná ⚫ Silnice nezvládají zvýšený nápor rekreantů
29.6.2016 v 17:58Jan Salajka
Zahraniční
29.6.2016 v 17:58 | Jan Salajka

Na poloostrov Krym každoročně míří statisíce ruských turistů. Destinace v oblíbenosti mezi dovolenkáři loni překonala i Jižní Osetii. Zaostalá silniční infrastruktura však na takový nápor není připravena. Dnes odpoledne se tak na severu krymského poloostrova tvořily několikakilometrové fronty.

Popularita Krymu coby turistické destinace rok od roku roste. Ještě před pěti lety se jednalo o pro Rusy vesměs nezajímavý cíl, nyní sem za rekreací každý rok míří statisíce ruských občanů. Podle cestovních kanceláří zájem zvyšuje zejména štědrá podpora ze strany vlády. Ruští občané si totiž mohou na vybraných místech zapůjčit vozidlo, a pokud jej vrátí v nepoškozeném stavu, nemusí platit ani rubl.

Každoročně přibývá i dopravních nehod. Zde na nepřehledném úseku nedaleko Sevastapolu jeden z řidičů nezvládl řízení a střetl se s protijedoucím vozidlem. Nabídka je přitom velmi pestrá. Rusové mohou vybírat od midibusů BMP až po SUV typu T-72 nebo modernější T-72B3M. Stále větší oblibě se přitom těší školní zájezdové autobusy Topol-M se systémem automatického navádění do dovolenkové destinace.

Rusové si mohou zapůjčit i vybavení pro lov lesní zvěře. Zde se tradičně největší oblibě těší samopaly AK-47, ale velkou popularitu si v posledních letech získaly i systémy RPG-32, které se vyznačují mnohem vyšší efektivitou lovu.

Vzájemné soužití je na dobré úrovni

Ukrajinci si pochvalují dobré soužití s ruskými turisty, které je tradičně bez komplikací. „Jsou neoznačení, zapadají tak snadno mezi nás,“ těší Sergeje Šukačova, obyvatele z neveliké vesnice na severozápadě Krymu. „Obsazují převážně velká města, tady se příliš nezdržují,“ dodává jeho manželka. O palčivých otázkách vzájemného soužití obyvatelé pravidelně hlasují v místních referendech.

Zkušenější turisté si místo čekání ve frontách zkracovali cestu přes pole.Ruské Ministerstvo zahraničí zájem turistů o Krym dlouhodobě monitoruje. V souvislosti s dopravními komplikacemi zajistilo pravidelnou leteckou linku z Moskvy obsluhovanou letouny MiG-29. Již dnes tento způsob přepravy využily tři desítky občanů a předpokládá se, že zájem dále poroste.

Popularita Krymu roste také díky odstranění administrativních překážek. Rusové totiž od roku 2014 nepotřebují k vycestovaní žádné povolení, hranice Ukrajiny jsou zcela otevřené a neprobíhají zde žádné kontroly.

Kategorie:
Štítky: