Ikona menu
Byl Hitler gentleman? Do hledání Peroutkova článku vstupuje společnost Google

Byl Hitler gentleman? Do hledání Peroutkova článku vstupuje společnost Google

6.1.2016 v 16:27Jan Salajka
Politika
6.1.2016 v 16:27 | Jan Salajka

Hradní tým odpovědný za hledání Peroutkova článku Hitler je gentleman vedený prezidentem Milošem Zemanem hlásí cennou posilu. Světlo do již rok vlekoucí se kauzy může podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka vnést americký gigant Google. Článek, po kterém pátrají i stovky Zemanových příznivců, není k nalezení od ledna 2015. Světová jednička na poli internetových vyhledávačů slibuje rychlou nápravu.

Prezident byl ohledně spolupráce s americkou společností zdrženlivý, nakonec se jej ale hradnímu týmu podařilo přesvědčit. Pomohly k tomu letité zkušenosti na poli vyhledávání i zvučné jméno firmy. „Jednání bylo rychlé a oboustranně korektní. Společnost Google nám nabídla pomoc a my jsme s ní souhlasili,“ uvedl Jiří Ovčáček. Nalezení Peroutkova článku je tak podle něj na spadnutí, firma díky zdigitalizovaným archivům zapojí do hledání nejpokročilejší vyhledávací algoritmy.

Ve vývoji je nyní systém BookRank, kterým Google ohodnotí důležitost knihy. Vývojáři využijí znalostí nabitých z provozování obdobného systému na prohledávání webových stránek. Algoritmus poté sestaví index výskytu slov a ohodnotí jejich důležitost pro větší relevanci výsledků.

„Spolupráce s prezidentskou kanceláří je pro nás prestižní záležitostí. Jsme rádi, že Hrad naší nabídku přijal,“ uvedla Jana Zichová, mluvčí české pobočky Google.

Prezident Miloš Zeman již v minulosti nabídl částku 100 000 Kč za informace směřující k nalezení článku. Společnost Google se však nechala slyšet, že v případě úspěchu finanční obnos věnuje Nadačnímu fondu Miloše Zemana na splácení státního dluhu.

Participace na hledání Peroutkova článku je podle analytiků pro Google příležitostí, jak zvýšit v České republice svou prestiž. V tuzemsku totiž firma nemá tak dominantní postavení jako v okolních zemích. Nalezení článku by vyhledávači mohlo přinést až milion nových uživatelů, ukazují odhady.

Na hledání článku se může podílet i široká veřejnost. Hrad pro tento účel zřídil speciální infolinku +420 224 371 111, na které mohou občané ohlašovat své nálezy nebo se informovat o aktuálním stavu pátrání. Nalezené články lze odevzdat na sběrném pracovišti zřízeném v nádvoří Pražského hradu.

Kategorie:
Štítky: